Suomen Dartsliitto Eteläinen Piiri ry
Sääntömääräinen kevätkokous
4.4.2017 kello 18:00
Ravintola Shamrock
Peltolantie 2, Tikkurila, Vantaa
Pöytäkirja
Läsnäolijat: Leena Ståhlberg, Kari Välimetsä, Kari Heino, Patrick Mertala, Jarkko Uutela, Jyrki Hosio, Taru Kettunen, Paul Järvinen, Susanna Haatanen, Tino Sarkamies- Uutela ja Raimo Rekinen
- Kokouksen avaus
Piirin puheenjohtaja Jarkko Uutela avasi kokouksen kello 18:06
- Valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri ja kaksi pöytäkirjantarkastajaa, jotka toimivat tarvittaessa myös ääntenlaskijoina
Puheenjohtajaksi valittiin Jarkko Uutela, sihteeriksi Tino Sarkamies- Uutela sekä pöytäkirjantarkastajaksi ja ääntenlaskijoiksi Kari Heino ja Patrick Mertala
- Tarkistetaan valtakirjat. Todetaan viralliset kokousedustajat ja heidän äänimääränsä. Myönnetään tarvittaessa läsnäolo- ja puheoikeudet.
Äänioikeudellisia kokousedustajia oli paikalla 8. Kerhoja edustettuna kokouksessa oli 6kpl. Ääniä kokouksessa yhteensä 16kpl. Myönnettiin läsnäolo- ja puheoikeus Taru Kettuselle, Jarkko Uutelalle sekä Leena Ståhlbergille.
- Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi. Kokouskutsu on lähtenyt ajoissa ja paikalla edustettuna 6 eteläisen piirin kerhoa.
- Hyväksytään kokouksen työjärjestys
Kokouksen asialista hyväksyttiin kokouksen työjärjestykseksi.
- Esitellään tilinpäätös, toimintakertomus ja toiminnantarkastajan lausunto
Toimintakertomus kolmella korjauksella hyväksytty: 1) Talousluvuissa (toimintakertomuksessa) oli kolmenkymmenen euron virhe, joka johtuu oletettavasti kirjoitusvirheestä. 2) Masi Backstromin nimen korjaus. 3) VAU:n tapahtuman maininnan lisääminen toimintakertomukseen. Tilinpäätös käytiin läpi. VAU:n kisa antoi hyvää lisävoimaa talouden ylläpitoon. Toiminnantarkastajan lausunnossa ei ollut moitittavaa.
- Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille tilivelvollisille vuodelta 2016
Tilinpäätös vahvistettiin ja vastuuvapaus myönnettiin.
- Muut asiat
- Syksyn PM- kisojen pelimuodot
Kisanvetoa poolina mietittiin varteenotettavana vaihtoehtona. Pohdittiin mahdollisuutta pitää ämmittelykisa ennen varsinaista singelikisaa (Esimerkiksi 301av/5/3).
- PM- Kriketin vetohalukkuus
Keskusteltiin kerhojen halukkuudesta vetää tulevalla kaudella Eteläisen Piirin krikettimestaruuksia. Aikatauluksi pohdittiin elokuun viidettä päivää. Innokkaita kerhoja olivat Haku-Tikka ja Porvoon DK. Päätettiin myös nostaa keskustelu Piirin nettisivuille näkyviin, jotta muut kerhot, jotka eivät olleet kokouksessa, pystyvät myös ilmoittamaan halukkuutensa.
- Uuden kalustokumppanuuskerhon kartoittaminen
Pohdittiin yhteisvastuullisuutta sekä sitä, että asioista puhutaan tarpeeksi ajoissa (Liittyen siihen, että kasaus- ja purkuporukkaa on tarpeeksi). Haku- Tikka oli valmis hoitamaan ainakin syksyn ja jatkaa mieluusti varsinkin, jos PM- kisaformaatit palaavat Shamrockiin tulevaisuudessa.
- Mahdolliset muut esille tulevat asiat
- Piirin internetsivuilla oleva listaus EP- rankingarvon saaneista kisoista pitäisi olla nykyistä nopeammin ajan tasalla.
- Kokouksessa kerrottiin läsnäoleville, että Suomen Dartsliitto tarjoaa heidän kauttaan Lyyti- palvelun ilmaiseksi kerhojen kisojen käyttöön.
- Tulevaisuudessa järjestettävästä kerhojen puheenjohtajien päivästä kysyttiin ennakkoon odotuksia ja kommentteja. Mitään erikoisia kommentteja ei saatu, tapahtuma tullaan varioimaan Liiton tapahtumasta, johon kutsutaan Piirien aktiivihenkilöt.
- Keskustelua käyty liittyen Opiskelijoiden SM- kisoihin (OSM). Puhuttiin siitä, löytyisikö vetohalukkuutta tämänkaltaiseen tapahtumaan, jolla voisi samalla viedä dartsia nuorten ja nuorten aikuisten tietoisuuteen enemmän.
- Matalan kynnyksen dartstapahtumien ja dartskiertuiden järjestämisestä keskusteltiin, kokousväki piti tämän tyyppistä toimintaa erittäin tärkeänä.
- Tämän hetkisen tiedon mukaan Eteläinen Piiri pitää 28.10 Lions Clubin väelle kilpailutapahtuman Helsingissä. Tämä tuotiin kokousväelle tiedoksi ja pyydettiin pistämään korvan taakse mahdollisten vapaaehtoiskuvoiden vuoksi.
- Riihikallion junioritapahtuma tulee toteutumaan tulevana kesänä. Eteläinen Piiri on mukana tapahtumassa. Lisätietoa piirin nettisivuilla lähempänä tapahtumaa
- Kokouksen päättäminen
Kokouksen puheenjohtaja Jarkko Uutela päätti kokouksen ajassa 19:15
Liitteet: